Dcg180zb
Dcg180zb
Share
MAKITA 18V LI-ION CAULKING GUN DCG180ZB C/W HOLDER B SET 600ML
DCG180ZB
Add to wishlist
SKU: DCG180ZB Category: Makita 18V Cordless Tools
  • Description
  • Reviews (0)
Description
Excellent work efficiency.
Variable speed control by dial and trigger switch for maximum control of sealant flow rate.
300ml and 600ml size holder can be used.
Anti-drip function stops excess from oozing out just on release of the switch trigger.
Rubberized soft grip provides comfortable grip and better control.
*Battery and Charger Not included
Max pushing force 5,000N (1,100lbs)
No load speed 0-28mm/sec. (0-66in/min.)
Dimensions (L x W x H) 404x108x281mm
Net weight 2.1kg (4.7lbs)
Reviews
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Makita 18V Cordless Tools
MAKITA 18V LI-ION CAULKING...
MAKITA 18V LI-ION CAULKING GUN DCG180Z for 300ml cartridges only
Makita 18V Cordless Tools
MAKITA 18V LI-ION HEAT GUN...
MAKITA 18V LI-ION HEAT GUN 550C DHG180ZK (BARE UNIT)
Related products
  • Quickview
    No image set
    Out of stock
    Makita 18V Cordless Tools
    Makita 18V 4″ 3.0Ah Top Slide Switch ANGLE GRINDER
    DGA406RFE
    Out of stock
    Read more
    • Add to wishlist
    • [yith_compare_button]
    Makita 18V Cordless Tools
    Read more
    DGA406RFE
    • [yith_compare_button]
  • Quickview
    No image set
    Makita 18V Cordless Tools
    Makita 18V 13mm (1/2”) 40Nm Brushless Driver Drill
    DDF483RFE
    In stock
    Add to cart
    Makita 18V Cordless Tools
    Add to cart
    DDF483RFE
    Dkp181z
    Makita 18V Cordless Tools
    Makita 18V 82mm ( 3.1/4″) Cordless Planer ( Body Only )
    DKP181Z
    In stock
    Makita 18V Cordless Tools
    Makita 18V Cordless Tools
    Makita 18V 125mm Slide Switch Angle Grinder
    DGA506RTE
    Makita 18V Cordless Tools
    DGA506RTE
    Makita 18V Cordless Tools
    Makita 18V 5.0Ah Li-Ion Battery
    BL1850B
    Makita 18V Cordless Tools
    BL1850B
    Makita 18V Cordless Tools
    Makita 18V 120mm Cordless Portable Bandsaw ( Bare Unit )
    DPB180Z
    Makita 18V Cordless Tools
    DPB180Z
    DPT353Z.jpg
    Makita 18V Cordless Tools
    Makita 18V Cordless Pin Nailer – bare unit only
    DPT353Z
    Makita 18V Cordless Tools
    DPT353Z
    Makita 18V Cordless Tools
    Makita 18V 3/4″ Cordless Impact Wrench c/w 2 x 5.0Ah battery & 1 charger
    DTW1001RTJ
    Makita 18V Cordless Tools
    DTW1001RTJ
    Makita 18V Cordless Tools
    Makita 18V 125mm Paddle Switch Angle Grinder
    DGA508RTE
    Makita 18V Cordless Tools