Dcg180zb
Dcg180zb
Share
MAKITA 18V LI-ION CAULKING GUN DCG180ZB C/W HOLDER B SET 600ML
DCG180ZB
Add to wishlist
SKU: DCG180ZB Category: Makita 18V Cordless Tools
  • Description
  • Reviews (0)
Description
Excellent work efficiency.
Variable speed control by dial and trigger switch for maximum control of sealant flow rate.
300ml and 600ml size holder can be used.
Anti-drip function stops excess from oozing out just on release of the switch trigger.
Rubberized soft grip provides comfortable grip and better control.
*Battery and Charger Not included
Max pushing force 5,000N (1,100lbs)
No load speed 0-28mm/sec. (0-66in/min.)
Dimensions (L x W x H) 404x108x281mm
Net weight 2.1kg (4.7lbs)
Reviews
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Makita 18V Cordless Tools
MAKITA 18V LI-ION CAULKING...
MAKITA 18V LI-ION CAULKING GUN DCG180Z for 300ml cartridges only
Makita 18V Cordless Tools
MAKITA 18V LI-ION HEAT GUN...
MAKITA 18V LI-ION HEAT GUN 550C DHG180ZK (BARE UNIT)
Related products
  • Quickview
    Dkp181z
    Makita 18V Cordless Tools
    Makita 18V 82mm ( 3.1/4″) Cordless Planer ( Body Only )
    DKP181Z
    In stock
    Add to cart
    • Add to wishlist
    • [yith_compare_button]
    Makita 18V Cordless Tools
    Add to cart
    • [yith_compare_button]
  • Quickview
    No image set
    Makita 18V Cordless Tools
    Makita 136MM (5-3/8”) CORDLESS METAL CUTTER
    DCS550Z
    In stock
    Makita 18V Cordless Tools
    DCS550Z
    No image set
    Makita 18V Cordless Tools
    Makita 18V 13mm (1/2”) 40Nm Brushless Driver Drill
    DDF483RFE
    Makita 18V Cordless Tools
    DDF483RFE
    DGA408RFE.jpg
    Makita 18V Cordless Tools
    Makita 18V 100MM Paddle Switch Brushless ANGLE GRINDER
    DGA408RFE
    Makita 18V Cordless Tools
    DGA408RFE
    Makita 18V Cordless Tools
    Makita 18V 125mm Slide Switch Angle Grinder
    DGA506RTE
    Makita 18V Cordless Tools
    DGA506RTE
    Makita 18V Cordless Tools
    MAKITA 18V Cordless TRIMMER, ( Bare tool Only)
    DRT50Z
    Makita 18V Cordless Tools
    DRT50Z
    Makita 18V Cordless Tools
    Makita 18V 125mm Paddle Switch Angle Grinder
    DGA508RTE
    Makita 18V Cordless Tools
    DGA508RTE
    DDF482RFE.png
    Makita 18V Cordless Tools
    Makita 18V 2 X 3.0AH LI-ION DRILL
    DDF482RFE
    Makita 18V Cordless Tools